להתייעצות או קביעת פגישה אנא מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

עיסוי רחם שיפור זרימת דם לרחם

לנוע בחופשיות, זרימת דם חופשית ברחם, עיסוי רחם תורם לתנועה החופשית של זרימת דם ברחם ולמניעת כאבים בזמן הדימום הויסתי ואף מסייע בהיקלטות להריון.

אורטל בת 32 הגיעה אלי לקליניקה ברפואה סינית לטיפול בדיקור סיני ועיסוי רחם עם תלונה של אי נוחות בבטן האמצעית ללא סיבה רפואית קונבנציונאלית. הכאב הזה מופיע לסירוגין ללא קשר מסויים למצב פיזי ריגשי או תזונתי, הכאב בא והולך. 

בהמשך התישאול שאלתי אותה לגבי הוסתות שלה, שאלה חשובה לכול אישה!.

איך הן ניראות? האם יש כאב בזמן מחזור או דימום ויסתי ? בטן תחותנה, גב תחתון? האם יש גושים בזמן הדימום הויסתי? האם הדימום הוא אדום, שחור ורדרד עם נוזל שקוף? האם את צריכה ליטול משככי כאבים בזמן הוסת? כמה ימים הכאב נמשך? האם יש סיפור משפחתי דומה אצל אמא סבתא או אחות?

אורטל הופתעה מכמות השאלות ששאלתי בהקשר למחזור ולדימום הויסתי, היא לא היתה מודעת להרבה מהפרטים, למשל היא מעולם לא שמה לב לאופי הכאב בזמן הדימום הויסתי.

 

כאבי מחזור - תקיעות בזרימת הדם

הסתבר שהוסתות כואבות מאוד. יום לפני הדימום הויסתי יש מיחושים עמומים בגב התחתון ובבטן תחתונה, חולשה לא נעימה ומעצבנת, לדבריה ככה היא גם יודעת שהיא עומדת לקבל את הוסת. 

היום הראשון של הדימום הויסתי כואב מאוד, היא לרוב מנוטרלת ולא יכולה לעבוד בפול גז, לפי דבריה. היא נזקקת למשככי כאבים לפחות למשך יומיים, לפעמים פעם ביום ולפעמים פעמיים, לרוב היא נשארת בבית ביום הראשון של הדימום הויסתי. את כאבי הוסת היא זוכרת מאז שהיא היתה נערה. 

הבנתי שמבחינת אופי הטיפול לא יהיה מספיק לטפל דרך עיסוי הבטן רק בכאבי הבטן אלא צריך לטפל גם ברחם – לטפל בעומק של האישה, בצ'קרת השורש, בבסיס – ברחם!, כול ניסיון להתחמק מזה, יוביל בסופו של דבר חזרה לרחם. 

 

לטפל ברחם בצ'קרה הראשונה

הרחם הוא שריר גמיש שמתרחב בזמן ההריון, ואחרי הלידה מתכווץ בחזרה, הוא צריך להיות גמיש וחופשי בתנועה שלו. הרחם היא איבר שכול מהותו הוא דם, כלומר הדם הוא הנוזל שממלא את הרחם, ולכן כחומר וכנוזל יש לו נטיה להיתקע בפרט כשאין זרימה ותנועה טובה של אנרגיה. 

לפי הראיה של הרפואה הסינית מאחר והרחם הוא איבר שמלא בדם, ולדם כנוזל יש נטיה להיתקע (נסי לדמיין מים שזורמים בצינור והם פתאום ניתקעים בגלל זרימה לקויה), כול כאב משמעו שיש תקיעות, מקומית של נוזלים/דם. ברמה הפיזית וברמה הריגשית כול כאב מסמל קשר לא מספיק קרוב בין בעולם הריגשי של האישה (ובעצם כול אדם) לעצמה, כול כאב בא לעורר אותנו להקשיב לעצמנו יותר טוב 

 

איך משפרים את זרימת הדם ברחם

יש כמה דרכים לשפר את זרימת הדם ברחם:

עיסוי רחם – העיסוי עצמו הוא תנועה, הוא הזזה עדינה של האברים , כמו להניע צינור של גומי שבתוכו המים נתקעו, עצם התנועה משחררת את זרימת הדם ומיטיבה עם תנועת הדם, העיסוי רחם מנסה להניע איברים שנדבקו אחד לשני בגלל התקיעות ולאפשר יותר מרווח נשימה. 

צמחי מרפא – צמחי מרפא סיניים גם הם יכולים לשחרר את הדם התקוע ולשפר זרימת דם. 

שמן קיק – חבישות של שמן קיק חיצוניות על הבטן התחתונה לפי הוראות המטפלת המקצועית. 

פעילות גופנית – פעילות שתומכת תנועת אגן כמו ריקודי בטן, יוגה נשית, פילאטיס ועוד.. 

 

 

לוסת ולאזן את מעגל הכאב

לטפל בדם שתקוע ברחם לוקח זמן, לעיתים ניתן לחוש את השיפור בירידה של עוצמת הכאב והמעטה בנטילת משככי כאבים תוך חודש, ולעיתים זה לוקח כמה מחזורים ויסתיים. כדי לשפר את התנועה של הדם ברחם. צריך סבלנות ויכולת התמדה בטיפולים, וכול הזמן לחבר את הכאב הפיזי לרצון הריגשי של האישה לנסות להבין: מה הכאב משרת? מה הוא מאפשר לי להיות או לא להיות?. 

במקרה של אורטל אחרי טיפול אחד הכאב בבטן האמצעית נעלם לחלוטין ואחרי חודשיים היה שיפור מבחינת עוצמת הכאב של הוסת, היא לא נטלה משככי כאבים, הכאב היה יותר מיחוש עמום והיא היתה מסוגלת לעבוד ולא להפסיד ימי עבודה כשהיא שוכבת במיטה מפותלת מכאבי בטן תחתונה. 

 

  המידע בדף זה אינו מהווה התוויה רפואית, בכול בעיה רפואית יש להתייעץ עם הרופא המטפל

 


 

 

פרסום ראשון :21/08/2022 08:53:04
עדכון אחרון :08/03/2023 17:54:42