להתייעצות או קביעת פגישה אנא מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

דיקור סיני לילדים

עקרונות טיפול - דיקור סיני לילדים ורפואה סינית לילדים.
 
 
 
 
 
 
 
ברפואת ילדים ע"פ הרפואה הסינית יש איבר אחד שעובד שעות נוספות אצל ילדים והוא הטחול – spleen , ששיך לאלמנט האדמה מתוך חמשת האלמנטים ברפואה הסינית, ותפקידו ע"פ הרפואה הסינית שונה מתפקידו הפזיולוגי ע"פ הרפואה המערבית.
 
ברחם התינוק מקבל הכל דרך השיליה, אין לו דאגות של עיכול מזון. מרגע הלידה התינוק/הילד צריך לעכל הכול לבד, בין אם זה עיכול פיזי של מזון, או עיכול של רעיונות, ריחות, הסביבה, וכו... לפי הרפואה הסינית הטחול כפונקציה אנרגטית מקבל הרבה תפקידים של עיכול והטמעה בשנותיו הראשונות של הילד.
 
בין התפקידים העיקריים:
 
1.גדילה פיזית, הטחול מאפשר גדילה ושגשוג המסה של הגוף .
 
2.למידה, זיכרון ועיכול אינפורמציה חדשה.
 
3.הסתגלות למצבים חדשים: לעולם, לאבא ואמא, שגרה, כל זה שייך לאנרגיית האדמה, "ליפול עם שתי רגליים על האדמה", מראה ומלמד על התגמשות, יכולת להשתנות להרגלים חשים, אדמה ממתנת שינויים נותנת קרקע יציבה לתהליכים להתרחש בהם.
 
4.ילד הוא דינמי, צורך המון צ'י כלומר אנרגיה,ילד הוא Yang  טהור וצריך למלא מצברים, כדי לאזן את ה Yang  צריך לאזן עם Yin שזה הטחול ושינה. מכאן אחד הטעמים הדומיננטים זה טעם מתוק ששיך לאלמנט האדמה והאיבר טחול.
 
מאחר והטחול במאמץ ועומס כל הזמן, לחץ או נטל נוסף יכול לתקוע את המערכת, ואז נוצרים כמה תרחישים:
1.הצטברות של ליחה אין הנעה והתמרה שבאחריות הטחול. ליחה גוררת פטולוגיות של חום כמו: דלקות אוזניים, בעיות נשימה- נזלות ליחה, אסטמה, בעיות עיכול – שלשולים, עצירות,גזים, הקאות, פליטות, בעיות עור – פריחות, אגזמה.
בטיפול בילדים חשוב חיזוק הטחול, סילוק ליחה, גם אם הפטולוגיה לא קשורה לטחול ישירות.
 
תזונה:
 
1.יותר מידיי אוכל. יכול ליצור תקיעות מזון, נשנושים – כל הבעיות נפתרים בממתק, משהו שמח – ממתק, משהו עצוב – דוחפים ממתק. אוכלים סתם, נשאר הרגל לטווח ארוך. מתוק כנחמה .
הטעם המתוק קשור ללחות ובאכילת יתר של מתוק גם יצור לחות, לחות בגוף מאיטה תהליכים.
 
2.מזון לא מתאים. כמו מזון קשה או מוצק. ילד בולע אוכל, גוש, שצריך לפרק, צריך לרסק. אוכל מבושל לטחון, עד שהילד לומד ללעוס לבד וטוב.
 
3.מזון מגוון. תנועת האדמה אוהבת שגרה ויציבות. לא אוהבת רעידות אדמה. לעשות היכרות עם מזונות חדשים, לא כמה מזונות חדשים בבת אחת. זה מערער את מערכת העיכול ויציבות האדמה.
 
4.להמעיט במזונות שיוצרים לחות כגון: בננה, מוצרי חלב, בוטנים, ביצים, סוכר, מזון קר שיוצא מהמקרר, לחם, מתוקים למינהם.
 
5.קור . הטחול אוהב חום, כי עליו לעשות הנעה והטמרה של מזון וידע, לכן לא כדאי לקרר את המערכת, אלא לתת מזון חמים.הטחול הוא כמו מדורה שצריכה לבעור, אם שמים הרבה עצים – חונקים את האש והיא נכבת כמו: תקיעות מזון, אם לא שמים עצים – איו הזנה הטחול נחלש, אין חום אין הנעת ליחה נוצר תקיעות של ליחה.
 
6.מתוקים – מיצי פירות ממותקים במיוחד פירות הדר.
 
7.מטובל מידיי – מחמם מייבש פוגע בנוזלים.
חשוב להסביר לילד את משמעות הדברים, ולחפש שיתופי פעולה! לדוגמא ניתן לומר: "החלפת מוצרי חלב במשקה שקדים תעזור לגוף שלך לפנות את הליחה שאתה מרגיש וזה יתבטא בכך שתרגיש  פחות נוזלים באוזניים ופחות נזלת בוא ננסה..."
לא נהוג להוסיף תבלינים לילדים. ובכל זאת אם מתעקשים, עדיף תבלינים שעוזרים בעיכול כגון: שומר, גינג'ר, מוסקט, הל במינון מועט.
 
דגשים דיקור סיני לילדים:
 
1.לבחור מעט נקודות.
2.אפשר לעסות נקודה ולא לדקור.
3.דיקור קצר ומהיר, הכנסה והוצאת המחט.
4.לא פותחים מרידיאני אקסטרא בילדים.
 
 
מעברים,
הכול אותו הצ'י, אותה אנרגיה ולנו רק נדמה שיש איזשהו הבדל בין קיץ לחורף בין לילה ליום, אך למעשה זה אותו הצ'י, משמע אותה אנרגיה רק בדחיסות שונה.
כול הזמן אנו בתהליכים ושינויים, יש כאלו ברורים לעין אנוש ויש כאלו שאינם.
ברפואה הסינית התנועה שאחראית למעברים היא תנועת האדמה, ומעבר יכול להיות לא רק של עונות אלא גם מעבר של דירה, אוכל, רגשות, רעיונות, ובעצם כול דבר, כשעל כולם מופקדת תנועת האדמה כשבאחריותה ליצור תנועה חלקה, אחידה ללא מעצורים.
כאשר נתבונן בטבע נראה שהעונות אינן מתחלפות ישירות מחורף לקיץ אלא ישנה עונת מעבר שבפינו מכונה אביב. ראשית האביב בחג ט"ו בשבט והלבנה נמצאת במלואה בשמים. כשאנו עוברים דירה אנו מעתיקים את מקום מגורנו, את האדמה שלנו, ישנם אנשים שכאשר הם נמצאים בחו"ל קשה להם להתפנות לשירותים
כי אינם מרגישים יציבות וחופשיות באדמת נכר, במקום שבו הם נמצאים, עד אשר יחזרו לבית המוכר.
ביטוי שימושי שמדגיש את הקשר בין מערכת העיכול לחיי היום יום אנו מוצאים כאשר עלינו לקלוט
רעיון חדש ויתכן שגם  טראומטי אנו משתמשים בביטוי "אני לא יכול לעכל את זה" ולרוב גם לא נוכל   לאכול למשך מספר שעות.
כול מעבר הוא זמן של שינוי ויכול ליצור חוסר יציבות. אם נחזור לדוגמה של עונת מעבר,
נזכר כמה אנו מתלבטים במעבר בין חורף לאביב מה ללבוש, וכמה רגישה המערכת החיסונית שלנו בימים אלו.
כפועל יוצא לחוסר היציבות עלינו לחזק את תנועת האדמה בזמן מעברים.
תנועת האדמה ברפואה הסינית שייכת לאיברים קיבה וטחול, ומציינת את הקשר ההדוק בין ההזנה הפיזית לרוחנית, איך מתבצעת ההטמעה של כול דבר, ממזון דרך רעיון הכול עובר שלבים וחג במעגלים ונמצא תמיד באחריות תנועת האדמה ובכך מודגשת החשיבות של איכות המזון שאנו אוכלים.
אותה אדמה הקשורה לרעיון האם המזינה, ובהקבלה למערכת העיכול, ראו אנשים שחווים ריק רגשי כיצד הם ממהרים למלא את החוויה הרגשית באוכל, הנה האוכל יספק את החום האימהי, והכול עובר, אוכל חמים ומתוק כמו שתמיד נמצא בזיכרוננו, כאשר קיבלנו מכה קיבלנו גם סוכריה כליטוף, ועל כך נאמר: כי מתוקים הם סוג של נחמה.
ברפואה הסינית הטעם המתוק הטבעי ולא המזוקק, מחזק את תנועת האדמה והירקות המומלצים הם כתומים כגון: גזר, דלעת, בטטה.
 
מעברים,
אמא אדמה, מתוכה נובטים החיים וממנה ניזונים כול בעלי החיים והצומח כולל האדם. עליה להעניק מצד אחד יציבות, על מנת שכול מעבר יהיה רצוף ויתן תחושה הרמונית, יציבות שמחר בבוקר אפשר לקום כרגיל אל יום מאיר, אמא תמיד הייתה ותמיד תשאר, ומצד שני עליה להעניק תנועה, כי הרי לא נוכל לחשוב על אדמה בוצית חונקת ותוקעת תנועה, ומי יותר ממערכת העיכול צריכה תנועה פריסטלטית תקינה שמתחילה מחלל הפה ומסתיימת בפי הטבעת בלי עצירות ביניים ובלי עצירות.
ואכן אלו שחוו טראומה שערערה את האדמה בחייהם, יאמרו כי חשו כאילו האדמה רעדה מתחת לרגליהם, ומשהו נעצר, התנועה שינתה פניה, ולעיתים אין טעם לחיים.
טעם החיים במשמעות של קיום, טעם האוכל כסוג של ריגוש, הטמעת החיים כחוויה. הטמעת החוויה כחלק מהעצמי.
 
מעברים,
מלידה, גן, בית ספר, צבא ועד אינסופ, הכול מעברים.
ילדה נולדה, תינוקת רכה, אינה מפותחת דיה, מערכת העיכול אינה יכולה לספק לה את צרכיה המוצקים,
אימה נזעקת להניקה לעזור לה להטמיע את הנוזל המזין בצורה הקלה ביותר, היא עדיין אינה הולכת,
רגליה אינן מרגישות את האדמה, היא אינה מבינה, מה זה פני האדמה? היכן אני? הרי לפני כמה חודשים
הייתי בתוך תנועת המים? ולאט לאט היא מתחילה לחזק את שרירי הרגליים ולעמוד על שלה,
השיניים מתפתחות, וצעדים ראשונים נעשים, אמא אדמה מקבלת צורה אחרת.
הרבה ידע ומידע על הילדה לקלוט לעכל ולעבד, מערכת העיכול הפיזית המנטלית והרוחנית עובדת שעות נוספות, על מערכת העיכול להפוך מזון מעובד בחלקו לחלק מהמהות של הילדה, הרבה עומס מעמסה ואחריות, ואין לעצור הכול מתוך תנועה. תנועת האדמה אינה אוהבת לחות וליחה מוגברת שמאטים את התנועה מקררים את החום ואף חוסמים פתחים (אוזניים, ריאות, פי טבעת), ילדה בהיותה אדם קטן שצריכה לעכל ולהטמיע הרבה אוכל ידע חוויות רגשות מקומות חדשים, יכולה ליצור ליחה ולחות פנימיים באופן טיבעי, על כן חשוב בגיל זה תזונה מאוזנת שתומכת באדמה ובפינוי ליחה.
 
 
 
המידע בדף זה אינו מהווה התוויה רפואית .בכול מקרה של בעיה רפואית או בזמןנטילת תרופות יש להוועץ עם הרופא המטפל או איש מקצוע
פרסום ראשון :20/02/2009 17:52:51
עדכון אחרון :25/07/2016 10:41:28