פוריות ורוחניות

הרחם בראי הרפואה הסינית והקבלה היהודית

התפתחות רוחנית וכניסה להריון

פתח דבר – מילים מן הלב

התלבטתי רבות האם לפרסם מאמר זה, האם יש לי את הזכות לדבר? ואם יש לי זכות אז בשם מי? ועל כן במשך שנים שתקתי, הבנתי וראיתי דברים תוך כדי הליכה והתבוננות בתהליכי ריפוי ולא חלקתי אותם עם איש ואישה.
מה הטעם לדבר על עולם הרוח בדרך לעיבור? הרי היום הכול כ"כ חומרי.

אבל אז התחלתי לסבול מכול מיני מיחושים פיזיים מתסכלים שעשו בלבול בגופי ולא מצאו מנוחה, בדרך לריפוי המיחושים פגשתי אישה שביכולתה גם לתקשר, והיא אמרה לי שכול הסבל הפיזי שלי נובע מידע שיש ברשותי ושאינני חולקת אותו עם אחרים, והידע הזה חפץ לצאת החוצה, שהוא אינו שלי אלא עובר דרכי.

היא אמרה לי שבגלל שהיא מרגישה את זה בצ'אקרת הגרון, זה קשור לרחם, ומיד שאלה אותי:

איזה ידע את מחזיקה שקשור לרחם?

מיד ידעתי למה היא מתכוונת, כי הרעיון לכתיבת המאמר היה במוחי שנים רבות, אך נמנעתי מלעשות זאת מהסיבות הכתובות למעלה, אך מתוך רצון לריפוי, לשיתוף, ולנתינה התחלתי בכתיבת מאמר זה.

אני חולקת איתכן ידע זה, מתוך חשש גדול, שמא דבריי לא יובנו נכון, שמא אולי יש אפשרות ולו הקטנה ביותר שאני טועה, כי עולם הרוח אינו חד משמעי אלא רק מציע אפשרות להתבונן, לכן אם יש טעות בידיי אני מבקשת סליחה, אם הדברים אינם מהדהדים בך, אנא עברי הלאה.

יחד עם זאת אני בטוחה שככול שיותר נשים ידברו על זה, נחבר את הכוח נשי שלנו לכוח הבריאה הסתומה, הנסתרת, המיסטית, כך נעצים את כוח החיים בעולם, אנחנו כנשים חוות את העולם הרגשי בעוצמה חזקה יותר, כול עולמנו החומרי מגיע מההשראה החוויתית הרגשית, זוהי העוצמה שלנו ומשם מגיעה היכולת שלנו לייצר פיריון.

נקודה נוספת להבהרה היא פערי התקופות, בעבר האדם לא היה מופרע קשב וריכוז הוא היה מחובר לציר השמימי, וקיבל ידע והנחיה לחיי היום יום, האונה הימנית האינטואטיבית העל חושית היתה פעילה יותר, לכן כול טקסט קלאסי שאני קוראת אם זה בקבלה, ברפואה סינית, בסוטרות של היוגה וכו.. יש לי כבוד רב ואמון רב בדברים הנאמרים, כשאני מבינה שחלק מהנאמר קשה לי להטמיע בתוכי כי חווית העל טבעית הקדומה מופרת אל מול האונה השמאלית העכשווית המדעית החד משמעית שהינה דומיננטית בעידן שלנו.

המאמר שכתבתי לא תמיד יהיה בו רצף אחיד אלא הוא יהיה יותר אסוציטיבי, חשיבה עגולה,יתכן וחלק מהרעיונות יחזרו על עצמם אבל בכול פעם מזווית אחרת ובהקשר אחר, כי דברים קשורים לדברים במעגלים, כמו שרשרת, כמו שהרחם מהותו עגולה.

קודם לכול ולפני שאתחיל בדבריי אודה לאל  ולכול קוראי וקוראות המאמר:
תודה על ההקשבה.

כמו כן:

כול הכתוב במאמר אינו בא להחליף טיפול פסיכולוגי או תרופתי אלא בא כדי לפתוח צוהר להתבוננות והקשבה נוספת הנמצאת אצל כול אחת (ואחד) בלב, אין לי יותר ידע מלכול אחת אחרת, אולי רק יכולת הקשבה וראיה אל הדברים שמעבר, את כול הרעיונות אספתי במשך השנים בהם עבדתי עם נשים שניסו להיכנס להריון ועתה אני מביאה אותם לפניכם בתקווה ואמונה שגם הקריאה תצליח לעורר משהו בעולמות עליונים.

אפשר לרפא בכדור,
אפשר לרפא במחט,
אפשר לרפא בצמח,
ואפשר גם לרפא במילה!

התפתחות רוחנית וכניסה להריון – חלק א'

המאמר הבא הוא מאמר רעיוני והוא משלב תפיסות שונות רוחניות על מהות פיזית אחת: הרחם.

הרחם הוא איבר שמצוי באישה בלבד, והוא זה שמעצב את מהותה הנשית ומפעיל את צעדיה, אין זה משנה אם יש לך את הרחם כאיבר או שהוציאו לך את הרחם, אין זה משנה אם הרחם שלך יכול להכיל בתוכו תינוק או לא, רחם זה מהות ותודעה, והמאמר הבא יביא את הרעיון של הרחם משתי זוויות עיקריות במקביל:

הרחם ברפואה הסינית

הרחם בראי הקבלה היהודית .

מהו רחם עבורך?

האם זה רק איבר? שריר מלא בדם?
האם זה חיים?
האם זה כאב? אלימות? נשיות לא פתורה?
האם זה אהבה? חום? הזנה במלוא עוצמתה?
מהו עבורך רחם?

מלכות ובינה

שתי ספירות נקביות יש בקבלה: מלכות ובינה.
מלכות היא האמא התחתונה, ובינה היא האמא העליונה.

בינה היא הרחם, שער הרחמים, המקום בו הנשמות נולדות ונוצרות אל עבר החיים, אל עבר ירידתן אל האמא התחתונה, ספירת מלכות.

בינה כספירה נמצאת בין 3 הספירות העליונות : כתר, חוכמה ובינה, שלוש הספירות הללו נחשבות כספירות של שתיקה שרב הנסתר בהן על הנגלה, זה מקום של טרם התממשות הדברים, כך יוצא שבינה טומנת בתוכה את סוד הרחם כמקום אפל, חשוך לא מואר של עיבור פאסיבי לא ממומש בחיים.

ספירת בינה מאפשרת את תהליך ההפריה העיבור וההריון בתוך הרחם הרוחני טרם התממשות באדמה הארצית.

זוהי ספירה חשובה לשם אדם חוזר בתשובה על מנת להיוולד מחדש, תשובה מלשון שיבה, שיבה לבית הראשון שנולדנו לתוכו: הרחם, זהו אותו רחם שדאג לנו 9 ירחי לידה באהבה קבלה והכלה ללא תנאי, אהבה אינסופית לא מסוייגת או ביקורתית, לשם כולנו שואפים לחזור, למקום שנוכל להיוולד בו מחדש, טהורים, נקיים, צחים, ללא רבב.

התנועה שבין ספירת מלכות לבינה זה התנועה של רצוא ושוב, אנו עולים לספירת בינה לאמא העליונה לרחם החובקת מתוך רצון לשוב לפנימיות העמוקה שלנו, ואז נולדים חזרה שבים לתוך ספירת מלכות הארצית האמא התחתונה שבה הדברים מתממשים, ובתנועה נוספת אנו עולים ושבים חוזרים בתשובה (מלשון שיבה) לרחם הבית החם האוהב ללא תנאי שיכול לראות אותנו כילדו האחד שראוי לרחמים ולידה מחדש, ואז לגלגל אותנו אל עבר הרצון, ספירת מלכות, שם נמצאים כל הרצונות והתשוקות שלנו החומריים.

רחם

מהו הרחם?

חלל ריק, חיסרון הממתין להתמלא באהבה, האהבה יכולה להיות פיזית כמו תינוק, או אנרגטי כמו אהבה רוחנית, של אישה למקור העוצמה שלה.

נשים שחוות תיעוב ושנאה לרחם, אם בגלל התעללות מינית או התעללות רגשית, יכולות להפוך את הרחם למקום של אלימות ושנאה, כי הרחם הוא ריק, וכמו כל מקום ריק הוא יכול לשאוב לתוכו אנרגיה.

ברפואה הסינית יש את תנועת העץ, זוהי תנועה של אביב, פריחה ולבלוב, זוהי אחת מהתנועות הקשורות לעיבור, זהו הכוח הראשוני ליצירת העיבור, הרגש שמקושר לתנועת העץ הינו כעס, תנועת העץ צריכה כמו הרוח שמניעה את העלים להניע את הרגשות שלנו, לאוורר אותן, אם הרגשות לא מאווררים ויש כעס בפרט על מערכת הרביה, הכעס יכול להתקע בתוך הרחם, שהוא החלל הריק, ולמנוע עיבור.

במקום שיש כעס, שנאה, והרס, לא יכול להיווצר פיריון בניה ושגשוג של חיים.

אישה נקראת נקבה כי יש לה נקב, חור, שמוביל לתוך חלל, הלוא הוא הרחם.

הרחם מחכה להתמלא בזרע של הגבר שמכיל חיים, הזרע עושה דרכו במאמץ עילאי לפגוש את הביצית הממתינה יציבה ללא תנועה ולהזדווג עימה בחצוצרה.

רגע הזיווג הוא אור גדול, התפוצצות של אנרגיה שמשתחררת, חיבור של שני כוחות לכדי כוח אחד חדש.

שמחה וחיים

הלב ברפואה הסינית איננו איבר, כי אם חלל ריק, זהו רעיון משמעותי ברפואה הסינית.

גם הרחם כמו הלב חלל ריק.

בין הלב לרחם יש ערוץ אנרגיה שצריך להיות חופשי ופתוח, לקבל את ההשראה שלו לקראת תהליך העיבור וההריון.

ברפואת הנשים הסינית נאמר: " כשהלב מוכן הרחם יביא את התינוק".

זהו משפט יפה שיש להתבונן בו ולחבר את כל הפרטים, לב, חלל הלב, נשמה, ערוץ האנרגיה לב-רחם, רחם, ושמחה.

שמקושר לאיבר/תיפקוד הלב הוא: שמחה.

לרגש שמחה יש חשיבות עליונה בתפקיד העיבור. שמחה יש בכוחה לפתוח חסימות, לאוורר, לשחרר, להניע, אדם שנמצא בעצב נמצא בצרה, במקום צר, וקשה לו לצאת מהמקום הצר, השמחה שמורגשת בלב כדפיקות לב קיצביות חמימות ועליזות שייכת לאיבר/תפקוד הלב.

הלב כפי שכתבתי למעלה אינו איבר ברפואה הסינית כי אם בעל תיפקוד, תיפקוד הלב הוא להיות הקיסר המולך על הממלכה, כלומר על אברי הגוף, הלב למעשה הוא חלל ריק שדרכו עובר כל המידע מכל איברי הגוף, הלב שבתוך החלל שבו שוכן השן shen  , החלק הרוחני הגבוה של האדם, מקבל את המידע משאר האיברים ומחליט כיצד לשלוט על הממלכה.

חלל הלב חשוב לו להיות שקט ורגוע, השקט הרוגע והיציבות מאפשרים ללב לקבל החלטות באופן הולם, השמחה מאפשרת ללב לקבל את ההשראה, את הזרימה, את הקצב הנכון של החיים.
כשיש עצב יש כיווץ והתכנסות, יש האטה של תהליכים והלב מתקשה לייצר חיים.

לנשים שמנסות להכנס להריון אני מציעה לחפש כמה שיותר פעילויות של שמחה וצחוק, אם זה סרט, הצגה, מופע סטנד אפ, שיחה עם חברות ועוד.. העיקר לפתוח את הלב.
כשהלב נפתח נפתח איתו ערוץ האנרגיה של לב-רחם, והעיבור יכול להתרחש, יחד עם זאת יש משהו נוסף להתבונן.

כפי שכתבתי קודם הלב הוא גם משכן הרוח ברפואה הסינית משכן הנשמה, זהו החיבור הגבוה שלנו לרוח הגדולה יותר, להנחיה הגבוהה יותר, כשאנחנו מבקשות להכנס לתהליך של עיבור עלינו לפתוח את הלב אל המקום הגבוה של הרוח, בתהליך העיבור אנו מושכות נשמה אלוהית אל תוך חלל הרחם מתוך חלל הלב.

כדי שתהליך מעין זה יוכל להתרחש יש צורך בהרבה שקט, שקט בחלל הלב על מנת שהקיסר והנשמה של האישה יקבלו הדרכה, ושקט כי אלוהים מתגלה מתוך השקט.

מתח

נשים רבות מתקשות להכנס להריון כתוצאה ממתח, בעיקר מתח כתוצאה מעיסוק ועבודה, מתח יוצר כיווץ ועוצר תנועה, המתח יוצר פחד, מחשבות והרבה רעש פנימי, מאחר והריון הוא תהליך פנימי ורחמי הוא דורש הרבה שקט וקשב, קשב פנימי, בלי רעשים מיותרים, בלי כיווץ, בלי מתח.

מקום של חברה תחרותית, נשים שלוקחות על עצמן תפקידים גבריים, משכיחות מהלב את הקשר שלו לרחם בתהליך העיבור, ואז ברגע שאישה רוצה להקלט להריון יכול לקחת לה יותר זמן להיזכר בתהליך העגול וההרמוני של הרחם והירח.

לשאול את השאלה

הלב הוא החלל שבו כל השאלות יכולות להשאל ולהענות, שם נמצאת האמת האישית, תהליך הרצוא ושוב, העליה לספירת בינה והירידה לספירת מלכות הוא תהליך אינסופי שלוקח חלק בכול אירוע וזמן בחיינו.
כאשר אנו מתייחסים לתהליך הרצוא ושוב בתהליך העיבור וההריון אנו צריכות לשאול את עצמנו : מדוע אנו רוצות להכנס להריון? מהי המטרה העליונה?, הלב שהוא הקיסר הרוחני עוזר לנו לא רק להפתח לרחם אלא להפתח גם לעולמות עליונים ו"לייבא" משם את התינוק.

כשהלב הוא נקי ללא חרטות או סטיות הוא יכול להוביל אותנו למטרה הנכספת.

ברמה הרוחנית כל אישה צריכה להיכנס לרחם הרוחני שלה, עליה לעלות לספירת בינה, להיכנס לשם ולהתבונן להכין את הגוף להריון ולהמתין עד שהיא יורדת אל ספירת מלכות אל המימוש יצירת החומר מתוך הרוח.

רחם – מקום של חושך

כשאנו מדברות על רחם, אנו מדמיינות בעיניי רוחנו מקום שקט רגוע בטוח, אולם הרחם יכול להיות גם מקום חשוך, אפל, מלא פחדים מהעבר והעתיד.

הכניסה שלנו לספירת בינה על מנת להתעבר יכול להיות מקום שיעורר בתוכנו את כל השלדים של חיינו: העדר אהבה, העדר אם, התעללות מינית, כעסים, פחדים מנטישה ערך עצמי נמוך,  ועוד..

אם לא נעבור דרך התעלה הצרה והמפחידה לפני הלידה לספירת מלכות, העיבור וההריון יתמהמהו.

מים – חורף – אביב – עץ

באיכות המים ברפואה הסינית יש כוח רב, כמו למים. למים יש עוצמה של שקט, יכולת הזנה, אבל גם הנעה (כמו גל או נחשול של מים).

על מנת ליצור תהליך של עיבור יש לבדוק את איכות המים בדופק של האישה, צריך שתהיה נוכחות.

מים זה איכות פאסיבית, חומרית, היא מכילה בתוכה את התודעה הניקבית, הנשית, זוהי שעת ההמתנה, לעומת זאת תנועת העץ ברפואה הסינית השייכת לעונת האביב, מבטאת את כוח הלבלוב והפריצה, זוהי תנועה גברית יותר, ושתי התנועות הללו צריכות להיות בהרמוניה.

לפני כמה שנים פורסם מאמר המראה שבעונת האביב יש יותר כניסות להריון ועיבור, ואכן זה הגיוני, כוח החיים פעיל יותר בזמן האביב, גם החיות מיוחמות יותר, והרי האדם גם אצלו הכוח הטבעי פועל.

נקודה מעניינת נוספת למחשבה היא העובדה שהעובר במשך חודשי ההריון שט לו בתוך מי השפיר, אותם מים שמעניקים לו את הביטחון הדינאמי את השלווה ואת העוצמה לסבלנות וההמתנה לקראת הלידה והפריצה, כוח החיים וכוח העץ.
כשאנו מחוברות להבנה הזו, לתנועה שבין המים, התהליך, ההמתנה, הסבלנות, הכוח הנשי הסביל שמבין שכול דבר בעיתו, אנו נהיה גם מחוברות לתנועה הבאה לתנועת העץ המתפרצת לתנועת האביב, ההנבטה, פיזור הזרעים על פני הרוח.

אל תוך החלל הריק

הרחם הוא חלל ריק המחכה להתמלא בניצוץ אלוהי, בחלקיק נשמה, בחלק אלוה ממעל, גם הלב ברפואה הסינית הוא חלל ריק שבתוכו שוכן החלק הרוחני שלנו, ועל הריקות הזו שבלב עלינו לשמור דרך מדיטציה.
לפני שאלוהים ברא את העולם הוא מילא את כול העולם באורו, אורו האיר מקצה אחד עד הקצה השני, אולם ברגע שהוא החליט לברוא עולם הוא הבין שעליו לצמצם את עצמו, והוא הלך אחורה ויצר כלי, יצר חלל עגול. הוא פינה את עצמותו כדי ליצור את העולם ואת האדם.

אם הרחם הוא חלל עגול פנוי מכול נוכחות והעולם שברא האל גם הוא צמצום של אורו, חלל ריק, הרי החלל הריק של האל הוא הרחם, המטריקס של הבריאה. ויש עוד נקודת מבט...

כשאלוהים ברא את העולם מתוך המלא מתוך התוהו ובוהו הוא קרא: "ויהי אור", בספרות הקבלית אומרים שהקריאה הזו של אלוהים לא היתה עדינה מלאת פסטורליות וחן אלא היתה פה קריעה, אלוהים קרע את עצמו, חלק ממנו צומצם, וזה מזכיר לי את הצעקה של התינוק והאם בזמן הלידה כשהוא נקרע ממנה וחבל הטבור נחתך, צעקה של הפרדות יציאה מחלל מלא(רחם) לחלל ריק (עולם) ואפשר לראות את זה גם ההפך.

החלקים הנוספים של המאמר יפורסמו בהמשך...

יש לכם בקשה או שאלה אישית אתם מוזמנים ליצור  עימי קשר – ליצירת קשר לחץ כאן