ספרים רבותי, ספרים

 רשימת ספרים שאני אוהבת במיוחד ושהייתי שמחה לקחת אותם איתי לאי בודד :

 - רשימה חלקית -

"סרטן כנקודת מפנה" ד"ר לורנס לה-שאן הוצאת אלטרנטיבות. 

ד"ר לורנס הוא פסיכוטרפיסט שעובד עם חולי סרטן, בדרך מיוחדת הוא מצייר את עבודת הריפוי הרוחנית-פיזית עם חולים אלו. מהם תבניות האישיות שיכולות לפתח או להיות גורם סיכון לסרטן, ממש כמו גורמים פיזיולוגיים סביבתיים. בסוף הספר יש חוברת עבודה אישית. מספר זה למדתי הרבה מאוד, לא רק ידע רפואי אלא גם ידע אנושי כדוגמת החומר ממנו צריך להיות בנוי מטפל ברפואה.

"הכוח טמון בתוכך"

לואיז היי הוצאת אור עם. לואיז היי אישה אמריקאית מספרת בגילוי לב כיצד ריפאה עצמה ריפוי טבעי מסרטן בצוואר הנרתיק. דרך הסיפור היא מלמדת כיצד המחשבות מעצבות את עולמנו האישי ואף יוצרות מחלות. היא משקפת בשפתה הייחודית את הקשר בין הנפש לגוף. זהו הספר הטוב ביותר שלה, לדעתי. ככול שהספר נשמע פשוט יותר וכאילו "זה מה זה ברור..." כך נמדדת גדולתו, ללמדנו שדווקא הדברים הפשוטים שאנו עושים יום יום, כמו מחשבות, הם הם התרופה לכול מכאוב. מספר זה למדתי ליישם את השורה מהשיר של ברי סחרוף: "אל תחפש רחוק תישאר קרוב, כי ככה זה לאהוב את עצמך לא מול המראה.."

"אכילה נכונה לבריאות שלמה"

ד"ר אנדרו וייל הוצאת מטר. אנדרו היינו רופא אמריקאי ממוצא יפני שחלה בסרטן. המחלה עוררה אצלו זיכרונות לתרבותו הקדומה היפנית שנדמה היה לו שכבר שכח את העוצמה התרפואידית שהיא טומנת בחובה, והנה מחלתו היוותה גורם מעורר לשוב למקום ממנו בא. המחלה היתה שיבה הביתה לרפואה המסורתית דרך צמחי מרפא, תזונה, אורח חיים, ועוד.. בדרכו האופטימית הוא משלב בין העולמות הרפואה המסורתית והרפואה המודרנית.

"אומנות הריפוי בתזונה סינית" אורון אופק.

ספר חובה לכול מי שרוצה ללמוד איך להשתמש במזון לא רק מהצד המחקרי של פחמימות חלבונים קלוריות, אלא מהצד של טעם טמפרטורה מרידיאנים צבע , ואיך זה מתקשר לריפוי. כמובן הספר מבוסס על תפיסת העולם של הרפואה הסינית.

"כשהדברים מתפרקים" פמה צ'ודרון הוצאת חוכמת הלב .

ספר בודהיזם טיבטי , על פניו הספר הוא פאסימי ואינו משאיר תקווה , אך קריאה מדוקדקת ובזמן הנכון מגלה ספר שפותח את הלב ומסביר בצורה עדינה שבמקום שהדברים מתפרקים שם שרויה האהבה , במקום של הכאב והרגישות במקום שבו אין אפשרות להאחז ,  במקום הזה אנו יכולים לפתח יחסי ידידות עם עצמנו , עם החלקים הפחות נחמדים שלנו , ולבסוף להבין שדרך החיים היא שהדברים מתפרקים ושוב מתאחדים ואחר"כ מתפרקים ומתאחדים מחדש , וזה כול הקסם . אין שום סוד או גילוי מרעיש למעט ישיבה שקטה עם עצמנו , מבלי לאחוז או להאחז מבלי לחפש תקווה או ייאוש , פשוט לשבת עם עצמנו ולתת לדברים לחלוף . את הספר הזה אני קוראת כול תקופה כדי להזכיר לעצמי עד כמה אני שברירית ודקה ויחד עם זאת כמה עוצמה יש בשבריריות זו.

"זן בודהיזם" יעקב רז - משרד הביטחון הוצאה לאור.

ספר לא עבה במיחוד הסוקר את הזן בודהיזם ע"י אחד מטובי המרצים בארץ בתחום ארצות מזרח אסיה. הרצאות אלו ניתנו דרך האוניברסיטה המשודרת בגל"י צה"ל, וחוברו ביחד לכדי ספר זה. יש מעט אנשים שאפשר לסמוך עליהם ולבטוח בהם שהמרחק בין המילה הכתובה לעשיה יהיה כעובי חוט המשי, במשמעות שאין פער, כך זה עם פרופסור יעקב רז. ניתן לשמוע הרצאות בנושא באתר: פסיכודהרמה שאותו הוא מנהל יחד עם נחי אלון. ספר נוסף באותו נושא מומלץ גם כן - "בודהיזם מבוא קצר" יובל אידו טל הוצאת מפה.

"קולות האדמה" הוצאת מסדה.

ספר מתורגם של קטעים מהחוכמה הטאואיסטית, פחות מילים כדי לא לגרוע מהכוונה. מומלץ לקריאה הקטעים הבאים: שיכור, המלא והריק, התועלת שבחוסר התועלת, האדם שפחד מצילו.

"רגע זה רגע נפלא" טיך נהאת האן הוצאת גל.

נזיר וויאטנמי כותב מילים קצרות, ככה פשוט לראות את יופיו של העולם שלנו, ללא מסכות וללא מחיצות. לראות את המחזוריות שנמצאת בכול פעולה בחיינו. איך ורד פורח ונותן את יופיו לדבורה, קומל הופך לזבל, דשן, לורד הבא שיצמח אחריו. כך אני אומרת: מה שהוא זבל לאחד (בשפת העם: "יא חתיכת זבל מסריח, מי הביא אותך לעולם?"), הופך לדשן משגשג לאחר.

"שבע שנים של שיחות על פרשת השבוע "

ישעיהו ליבוביץ ותלמידים חברים . ישעיהו ליבוביץ יהודי דתי איש אמונה לשמה. מלא בידע כרימון על תחומים רבים בחיים. איש מהפכן, לא צפוי, ומרענן. בספר זה הוא וחברים איגדו שיחות וזוויות שונות על פרשות השבוע. חובה ללמוד דרכו יהדות שמהותה האמונה לשמה. עבורי הוא החייה את היהדות והפך אותה לרציונלית ובהירה. לאתר "לשמה" לשמירת הגותו של ישעיהו לייבוביץ.