מושגים רפואה משלימה

 

שאלות ותשובות על רפואה סינית / דיקור סיני

אורה  AURA – שם כולל להילה שעוטפת אותנו. ההילה מורכבת מ-3 גופים אנרגטיים קלילים יותר בהשוואה לגופנו הפיזי , ואלו הם: הגוף האתרי, הגוף האסטרלי, הגוף .כאשר מטפלים מעניקים טיפולי הילינג או רייקי, למעשה הם מטפלים בגופים אלו.

אקופנקטורה - המילה הלועזית למונח דיקור סיני במחטים ברפואה הסינית.

גוף אתרי -  חלק מההילה שעוטפת את גופנו הפיזי, נמצאת עד כ – 15 ס"מ מהגוף הפיזי, רוב הדעות הרווחות טוענות שצבעה הוא כתום. זוהי ההילה שקל יותר לראות ולחוש אותה. תפקידה של ההילה להגן על האדם מפני ווירוסים, חיידקים נושאי מחלות ובכך שומרת על בריאות האדם. בו זמנית היא מקרינה את אנרגיית החיים אל הסביבה.

גוף אסטרלי – נמצא עד 30 ס"מ מהגוף הפיזי, מכלי את מכלול רגשותינו וגם את מאפייני האופי שלנו, גוף זה מושפע מרגשות ומשפיע עליהם. כול שינוי רגשי מוקרן אל ההילה כולה דרך גוף זה.

דאו  DAO - מונח בשפה הסינית, הפירוש המילולי היינו: דרך. זוהי תפיסת עולם, פילוסופיה שלמה חובקת כול הרואה את האדם כחלק בלתי נפרד מדרך היקום,למעשה זוהי הדרך בה דברים מתנהלים, ללא הפרעה וללא עשיה, הדרך והזרימה הטבעית.

הילינג - מונח המתאר תהליך אנרגטי תרפואידי כלומר בעל יכולת ריפוי , לרוב תהליך זה הוא בלתי נראה לעין . הילינג מציין לרוב הנחהתן של הידיים מעל גופו של מטופל מבלי לגעת פיזית במטופל , כול תהליך האיזון והריפוי מתבצע בגופים המעודנים המצויים בהילה שעוטפת אותנו. למעשה הילינג מציין כול תהליך ריפוי לא פולשני אלא כזה המעודד את המערכת לחפש את האיזון הטבעי עבורה . אפשר לכלול בתהליך ההילינג גם את השירה , דיבור , ריח , משחק , ריקוד , קול , ועוד...

יין YIN  -  מונח ברפואה סינית המתאר את החלק החשוך של הגבעה . זהו מונח הבא להסביר את כלל התופעות הבאות : כול מה שהוא - חומר , קור , פאסיבי , חשוך , לילה , חורף, ניקבי.

יאנג  YANG - מונח ברפואה סינית המתאר את החלק המואר של הגבעה . זהו מונח הבא להסביר את כלל התופעות הבאות : כול מה שהוא - אנרגיה , אקטיבי , מואר , יום , קיץ , זכרי .

מרידיאן - מונח המתאר את המסלולים החוצים את הגוף לאורך ולרוחב . זהו ערוץ אנרגיה שבתוכו זורם הצ'י , האנרגיה , המסלולים הינם קבועים ועליהם מופיעים נקודות הדיקור .

צ'אקרה -  מונח בשפה הסינקריט ( שפה הודית ) . פירושה של מילה זו היא : גלגל אנרגיה . הצ'אקרות מצויות לאורך כול הגוף , והינן מציינות צמתים אנרגטיים חשובים , אנו מכירים  את שבעת  הצ'אקרות הפופולריות ביותר : השורש , הבטן , השמש , הלב ,הגרון , העין השלישית , והקודקוד. השימוש בצ'אקרות הן בעיקר בזמן מדיטציה יוגה או בתהליכי ריפוי.

צ'י - מונח המתאר את האנרגיה הזורמת בכול תהליכי החיים . הצ'י בגוף האדם זורם במרידיאנים . ניתן להעצים את הצ'י בגוף דרך תרגילי צ'י קונג , קונג פו , טאי צ'י , הדיקור הסיני ממריץ , משפעל , מפזר את אנרגיית הצ'י שבאדם . למעשה הצ'י נמצא בכול תהליך וחפץ על פני האדמה כולל מזון , מים , צומח ,ודומם.

רייקי - מונח המתאר תהליך הילינג - ריפוי שמקורו ביפן . קי מקביל למונח צ'י בסינית. ברייקי מטפלים בשדות האנרגטיים שמסביב להילה ובגופים העדינים שאינם פיזיים .

שן SHEN - מונח מהרפואה הסינית . משמעו החלק הרוחני שבאדם . משכן השן בלב .

FSH גבוה - FSH - Follicular Stimulatting Hormon הוא הורמון המגרה התפתחות הזקיקים בשחלות .הורמון זה מיוצר בהיפופיזה שבמוח ורמתו עולה כתגובה לרמה נמוכה של הורמון האינהבין - הורמון המופרש באופן קבוע מהשחלה.

רמות FSH תקינות נעות בין 2-10 יחידות, רמה נמוכה מדי מעידה על חוסר תפקוד של בלוטת יותרת המוח. רמת FSH גבוהה מ-20 יחידות מעידה על בעיה בתפקוד השחלות , במצב זה איכות הביציות בשחלה ירודה, ויהיה קושי להיכנס להריון. ניתן לראות עלייה קיצונית מאוד ברמות ה- FSH עד לרמות של מעל 100. fsh גבוה יכול להיות אחד הגורמים לקושי להקלט להריון או להפלות חוזרות. בדיקת הדם לרמות ההורמון תילקח בין היום ה3-4 למחזור החודשי.

רחם / עיבוי רירית רחם /רירית רחם דקה -  הרחם הוא איבר שרירי וחלול המאפשר את גדילת העובר בתוכו. משקלו הטיפוסי של הרחם הוא 50 גרם ואורכו 8 ס"מ. רירית רחם צריכה להיות תלת שכבתית, עובי רצוי של רירית רחם על מנת ליצור השתרשות עובר רצוי לעמוד על 8 מ"מ, בדר"כ פחות מזה נחשבת רירית הרחם דקה. נשים שעברו גרידא יש להן נטיה לסבול מרירית רחם דקה.